Ukrojit si větší krajíc, než který jsme schopni sníst, není nic neobvyklého. Obzvlášť, když banky lákají na velmi nízké úroky hypoték. Když ale zjistíme, že nejsme schopni zaplatit v termínu, okamžitě kontaktujte svou banku a to ideálně ještě před termínem řádné splátky. Co bude následovat.
krájený chléb
✗     Po kontaktování své banky se snažíme s bankou domluvit jiné podmínky splácení. Banka většinou přepracuje úvěr, a buď splátky sníží, nebo na určitou dobu odloží.

✗     Doba případného odkladu může být různá. Banka přistupuje ke klientům v těchto případech velmi individuálně. A tak i doba odkladu se liší klient od klienta. Záleží na důvodech, proč není splácení možné.

Pokud se například klient vybourá a bude upoután na nějakou dobu na lůžko, bude jistě přístup banky jiný, než když někdo peníze utratí a na hypotéku mu nezbude. Uvědomme si ale jednu zásadní věc. I když banka odklad splácení povolí, úroky klient platit musí dál, na ty se odklad nevztahuje.

✗     Pokud nemá klient na splátky a s bankou se o tom bavit nechce, nijak ji o této skutečnosti neinformuje, může uplatnit sankční úroky, smluvní pokutu nebo nemovitost zastavit. Klienta čekají upomínky, telefonické dotazy proč nesplácí, ale tohle celé trvá zpravidla maximálně 90 dnů. Poté se o klienty „starají“ jiní pracovníci banky, a pokud ani poté nedojde k nějaké dohodě a následnému řešení, banka přistoupí k žádosti o celé zaplacení hypotéky najednou, ale může se také obrátit na ručitele, následně na soud.
krásný velký dům na samotě
✗     Když klient zjistí, že se dostali do situace, že není schopen splácet hypotéku vůbec a výhledově to vypadá, že se situace jen tak nezlepší, je potřeba okamžitě navštívit banku a hledat řešení. Okamžitě proto, že banka může zastavit sankční úročení nesplaceného dluhu. Samozřejmě to znamení, že o nemovitost klient přijde, ale je velká šance, že z prodeje nemovitosti nějaké peníze dostane i klient.

Tyhle poměrně katastrofické scénáře rozhodně nenastanou, když se o jeden, dva dny zpozdíte se splátkou hypotéky. A neobjevíte se také ani v registru neplatičů. Banky totiž zpravidla své údaje v databázi aktualizují jednou měsíčně.

Rate this post