Doporučení se může změnit v zákon!

10

V tuto chvíli se Česká národní banka opět snaží zajistit růst úrokových sazeb a omezit tak možnost obyčejných pracujících lidí dosáhnout na hypotéku a zajistit si tak svůj sen, tedy vlastní bydlení.
Kromě toho, že Česká národní banka v tuto chvíli doporučuje bankám, aby neposkytovaly hypotéky stoprocentní, protože by dle ní měli mít lidé alespoň jednu pětinu ceny nemovitosti naspořenou, omezuje také banky, protože ty smí poskytnout pouze 15% nových úvěrů na devadesáti procentní hypotéky.
Česká národní banka tyto požadavky chce prosadit v rámci novely zákona o České národní banky. Již je však ve hře pozměňovací návrh šéfa výboru sněmovny, který by mohl tuto novelu změnit a zmírnit tak dopady na veřejnost.

banka
 

Česká národní banka reguluje!

 
Česká národní banka chce využít těchto regulací proto, že hypoteční úvěry dostával momentálně v podstatě každý, kdo si o hypotéku požádal. V tuto chvíli je v České republice, dle dostupných zdrojů, splácen na hypotékách skoro bilion korun. Za letošní období si lidé v naší republice půjčili rekordních 58 miliard. A Česká národní banka ve své starosti o občany a jejich blaho vyšla s tím, že by někteří mohli mít v budoucnu starosti se splácením. I přesto, že podíl úvěru v selhání na hypotečním trhu je maximálně 1,51%.

cenzura
 
Jak bylo uvedeno, výše uvedené informace jsou důvodem toho, že Česká národní banka chce zavádět přísnější pravidla a chce je uplatňovat i na refinancování hypotéky. Naše centrální banka chce, aby se na refinancované úvěry nahlíželo jako na úplně nové úvěry.

4-selfie.gif

klauzule

Tyto změny tak pocítí hlavně žadatelé, kteří měli svoji původní sazbu poměrně nízkou a podmínky na úvěrech výhodné. Stane se tedy to, že pokud budete náhodou chtít přejít za výhodnějšími podmínkami, čemuž se centrální banka také v podstatě pokouší zabránit, budete muset opět dokládat hotovost ve výši 10% nemovitosti a ještě budete muset mít vyšší příjmy, než bylo doposud standardem.
Cílem tohoto tlaku České národní banky je ve výsledku snížení cen nemovitostí.
 
Jak se můžeme dočíst, nízké úrokové sazby a zájem o hypotéky, výrazně zvýšil ceny domů a bytů.

Doporučení se může změnit v zákon!
Ohodnoťte příspěvek
Bookmark the permalink.

Komentáře jsou zakázány.