Co zvážit před žádostí o hypotéku

.

Kdo nic nemá, nic neztratí. Známé pořekadlo. Avšak bydlet se někde musí a často se tento problém nebo řekněme-li životní posun v životě, neobejde bez nemalého obnosu peněz. Někteří z nás mají to štěstí, že dostanou finanční injekci, byt, pozemek či dokonce rodinný dům od svých rodičů.

Většinou ale si každý musí bydlení zajistit sám. Našetřit z vlastních úspor je téměř nemožné, pokud tedy nepracujete ve vyšších sférách a váš plat je mimo průměr v České republice. Z běžného platu, ze kterého platíme i jiné výdaje, se nějaký ten milionek šetří docela špatně. Naštěstí jsou různé možnosti jak přijít k penězům a sen o bydlení si splnit. Jedním z nich je hypotéka.

Hypotéka tak může být pro jednoho velkým strašákem, pro druhého zase vysvobozením ze slepé uličky. Co by si však měl každý potencionální žadatel o hypotéku uvědomit?

1.       Hypotéka je závazek– tento typ úvěru bude s námi několik let. Je třeba si uvědomit, že to většinou není jednoroční záležitost, ale ve většině případů otázka na zbytek života. Dvacet, třicet let je nejčastější délka úvěru.

.

2.       Platba každý měsíc– Z rodinného rozpočtu odejde každý měsíc nemalá částka na splacení půjčky. Je třeba si dopředu zvážit a propočítat, kolik z domácí kasy lze maximálně věnovat na umoření hypotéky. Dle odborníků by náklady na bydlení neměli přesáhnout 30% našich příjmů.

3.       Životní pojištění– K samotnému poskytnutí úvěru je nutné zřídit i pojištění proti neschopnosti placení. Je zde většinou zahrnut úraz, ztráta zaměstnání či dokonce smrt. Většina bank požaduje toto pojištění uzavřít přímo u nich. Je to otázky několika stokorun měsíčně, ale i s tím je dopředu počítat.

S žádostí o hypotéku e v dnešní době už potřeba i vlastní hotovost či nějaký majetek k zastavení. Šetření se tedy nevyhneme. Tip od finančních poradců je ukládat na spořicí účet stejnou částku jakou nám v budoucnu spolkne hypotéka, a tak postupně našetřit požadovanou výši vlastních úspor. Navíc si zvyknete na omezený rozpočet a nebudete pak zaskočeni.
Neotálejte s žádostí však dlouho. Úrok jde pomalu nahoru a podmínky splnění žádosti o úvěr jsou čím dál tím víc přísnější. Tak kalkulačku do ruky a jděte do toho.

.
Bookmark the permalink.

Komentáře jsou zakázány.